Mariusz Czerski

Mariusz Czerski jest mieszkańcem Przesieki. Zamieszkuje stary, historyczny, drewniany domek w pięknej scenerii. Jego mama była świadkiem odnalezienia w 1945 roku w Przesiece obrazów Jana Matejki i źródłem ustnych relacji z tamtego wydarzenia. Mariusz Czerski jest ratownikiem ochotnikiem, obecnie seniorem, wieloletnim członkiem Sudeckiej, dziś Karkonoskiej, Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Należy do Stowarzyszenia Ochrony Przyrody ,,Smogorniak''. Zaangażowany w życie Przesieki. Wiele lat temu zaprojektował i wraz z mieszkańcami zbudował górską kapliczkę ,,Pani Przesiecka, Madonna Karkonoska”. Inicjatywa ta zainspirowała mieszkańców Przesieki do wybudowania obok pięknego, murowanego kościółka.

Jest współpomysłodawcą upamiętnienia odnalezienia w Przesiece obrazów Jana Matejki.

Maria Serafińska-Domańska

Maria Serafińska-Domańska jest twórcą i  kustoszem Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, działającego na podstawie porozumienia miedzy właścicielami a Muzeum Okręgowym w Tarnowie.   Udostępnia w nim rodzinne pamiątki po artyście, zachowane przez  kolejne pokolenia przodków. Jest potomkinią Serafińskich, rodziny żony Jana Matejki

Muzeum inicjuje różnorodne wydarzenia kulturalne jak np. turnieje wiedzy o życiu i twórczości Matejki dla  uczniów wiśnickich szkół oraz  upamiętnianie   miejsc związanych z życiem  artysty i losami jego dzieł.  Za działalność społeczną  i kulturalną Maria Serafińska-Domańska została wyróżniona odznakami : Zasłużony Działacz Kultury i  Zasłużony dla Kultury Polskiej  oraz  nagrodą  Polculu .  Jest również członkinią Rady Programowej Fundacji Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. Św. Królowej Jadwigi.    

W 2018 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Tarnowie i pomocy burmistrza Nowego Wiśnicza oraz samorządu lokalnego zorganizowała konferencję ważną dla losów dzieł sztuki polskiej : „Wizja historyczna w służbie narodu - 140 lat historii obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem”.

Jest współpomysłodawczynią upamiętnienia odnalezienia w Przesiece obrazów Jana Matejki.



Anna i Maciej Popkiewicz

Oboje zakochani w Przesiece. Maciej Popkiewicz, wieloletni nauczyciel akademicki, po opuszczeniu uczelni założył z przyjacielem firmę informatyczną. Dziś emeryt, ma w końcu więcej czasu dla swoich pasji i dla Przesieki. Posiadacz Dużej Złotej Odznaki GOT, jachtowy sternik morski, narciarz. W 2007 roku wraz z żoną zablokowali budowę elektrowni wodnej na potoku Podgórna i uratowali w ten sposób Wodospad, największą atrakcję Przesieki. Bez pomocy mieszkańców i miłośników Przesieki tego by nie osiągnęli, jednak bez zaangażowania tych dwojga Wodospad przestałby istnieć. 

Zainspirowani pomysłem Mariusza Czerskiego oraz Marii Serafińskiej-Domańskiej, kustosza Muzeum Pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka" w Nowym Wiśniczu, aktywnie wsparli inicjatywę upamiętnienia wojennych losów obrazów Jana Matejki.