Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka 

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Koryznówka - oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie mieści się we frontowej części drewnianego domu usytuowanego w pobliżu Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu.

 
 
Jest to autentyczny dworek podmiejski z całym oryginalnym wyposażeniem. Autentyzm zawdzięcza temu , że od czasu budowy w połowie XIX w. pozostaje w rękach tej samej rodziny Serafińskich. Jest niezwykłym skoncentrowaniem pamiątek historycznych, przede wszystkim po Janie Matejce, szwagrze właściciela Leonarda Serafińskiego, i ich epoce. Jest to po prostu mieszkanie rodziny Serafińskich. Tak zachowanych miejsc i domów w Polsce jest niewiele.

Malarz bardzo lubił przebywać w Koryznówce, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX wieku, tu u starszej siostry często bywała jego żona z czwórką dzieci. Z Wiśniczem i Koryznówką wiąże się spora część biografii Matejki. W dworku nie ma aranżacji muzealnej, wszystko jest tak jak było, na swoim miejscu, łącznie z fortepianem, na którym grywał Jan Matejko, syn nauczyciela muzyki.

 

 Jan Matejko w Wiśniczu nie miał własnej pracowni malarskiej, ale tu powstawały liczne rysunki drewnianej zabudowy miasteczka. Zachowane rodzinne karykatury są mniej znana częścią jego twórczości.

 

Historia dopisała jeszcze jeden ważny rozdział patriotycznej działalności właścicieli Koryznówki. W czasie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej w Koryznówce mieszkał Tomasz Serafiński z żoną Ludmiłą, prowadząc tu działalność konspiracyjną i udzielając schronienia ukrywającym się osobom. Od maja do sierpnia 1943 roku w dworku ukrywał się Witold Pilecki, bohater II wojny światowej, od września 1940 r. do końca kwietnia 1943 r. więzień niemieckiego obozu Auschwitz. W obozie przebywał pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, bo takie dokumenty dano mu w podziemnym Związku Walki Zbrojnej. Po ucieczce z Auschwitz prawdziwy Tomasz Serafiński dał mu schronienie. W 1944 r. Witold Pilecki walczył w powstaniu warszawskim. W 1948 r. został zamordowany przez UB w Warszawie.